We’re already getting excited for the 2018 Oscars, but before that, we have the Critics’ Choice Awards to look forward to. The 2018 Critics’ Choice nominations were announced this morning, and plenty of our faves are among them, including the films Lady Bird, The Disaster Artist, and I, Tonya, along with TV’s The Crown, Big Little Lies, This Is Us, GLOW, and The Handmaid’s Tale.

Guillermo Del Toro’s The Shape of Water leads the movie side with an impressive 14 nominations, while Feud: Bette and Joan rules the small screen with six nods.

We’ll find out who wins when the show airs on The CW, Thursday, January 11, 2018, at 8pm ET. Until then, be sure to check out the full list of nominations below.

FILM NOMINATIONS

Best Picture
 The Big Sick
 Call Me by Your Name
 Darkest Hour
 Dunkirk
 The Florida Project
 Get Out
 Lady Bird
 The Post
 The Shape of Water
 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actor
 Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
 James Franco, The Disaster Artist
 Jake Gyllenhaal, Stronger
 Tom Hanks, The Post
 Daniel Kaluuya, Get Out
 Daniel Day Lewis, Phantom Thread
 Gary Oldman, Darkest Hour

Best Actress
 Jessica Chastain, Molly’s Game
 Sally Hawkins, The Shape of Water
 Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 Margot Robbie, I, Tonya
 Saoirse Ronan, Lady Bird
 Meryl Streep, The Post

Best Supporting Actor
 Willem Dafoe, The Florida Project
 Armie Hammer, Call Me by Your Name
 Richard Jenkins, The Shape of Water
 Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 Patrick Stewart, Logan
 Michael Stuhlbarg, Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
 Mary J. Blige, Mudbound
 Hong Chau, Downsizing
 Tiffany Haddish, Girls Trip
 Holly Hunter, The Big Sick
 Allison Janney, I, Tonya
 Laurie Metcalf, Lady Bird
 Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Young Actor/Actress
 Mckenna Grace, Gifted
 Dafne Keen, Logan
 Brooklynn Prince, The Florida Project
 Millicent Simmonds, Wonderstruck
 Jacob Tremblay, Wonder

Best Acting Ensemble
 Dunkirk
 Lady Bird
 Mudbound
 The Post
 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director

Guillermo del Toro, The Shape of Water
 Greta Gerwig, Lady Bird
 Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 Christopher Nolan, Dunkirk
 Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
 Jordan Peele, Get Out
 Steven Spielberg, The Post

Best Animated Feature
 The Breadwinner
 Coco
 Despicable Me 3
 The LEGO Batman Movie
 Loving Vincent

Best Action Movie
 Baby Driver
 Logan
 Thor: Ragnarok
 War for the Planet of the Apes
 Wonder Woman

Best Comedy
 The Big Sick
 The Disaster Artist
 Girls Trip
 I, Tonya
 Lady Bird

Best Actor in a Comedy

Steve Carell, Battle of the Sexes
 James Franco, The Disaster Artist
 Chris Hemsworth, Thor: Ragnarok
 Kumail Nanjiani, The Big Sick
 Adam Sandler, The Meyerowitz Stories (New and Selected)

Best Actress in a Comedy
 Tiffany Haddish, Girls Trip
 Zoe Kazan, The Big Sick
 Margot Robbie, I, Tonya
 Saoirse Ronan, Lady Bird
 Emma Stone, Battle of the Sexes

Best Sci-Fi/Horror Movie
 Blade Runner 2049
 Get Out
 It
 The Shape of Water

Best Foreign Language Film
 BPM (Beats Per Minute)
 A Fantastic Woman
 First They Killed My Father
 In the Fade
 The Square
 Thelma

Best Original Screenplay
 Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, The Shape of Water
 Greta Gerwig, Lady Bird
 Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, The Big Sick
 Liz Hannah and Josh Singer, The Post
 Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 Jordan Peele, Get Out

Best Adapted Screenplay
 James Ivory, Call Me by Your Name
 Scott Neustadter and Michael H. Weber, The Disaster Artist
 Dee Rees and Virgil Williams, Mudbound
 Aaron Sorkin, Molly’s Game
 Jack Thorne, Steve Conrad, and Stephen Chbosky, Wonder

Best Cinematography
 Roger Deakins, Blade Runner 2049
 Hoyte van Hoytema, Dunkirk
 Dan Laustsen, The Shape of Water
 Rachel Morrison, Mudbound
 Sayombhu Mukdeeprom, Call Me by Your Name

Best Production Design

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau and Jeff Melvin, The Shape of Water
 Jim Clay and Rebecca Alleway, Murder on the Orient Express
 Nathan Crowley and Gary Fettis, Dunkirk
 Dennis Gassner and Alessandra Querzola, Blade Runner 2049
 Sarah Greenwood and Katie Spencer, Beauty and the Beast
 Mark Tildesley and Véronique Melery, Phantom Thread

Best Editing
 Michael Kahn and Sarah Broshar, The Post
 Paul Machliss and Jonathan Amos, Baby Driver
 Lee Smith, Dunkirk
 Joe Walker, Blade Runner 2049
 Sidney Wolinsky, The Shape of Water

Best Costume Design
 Renée April, Blade Runner 2049
 Mark Bridges, Phantom Thread
 Jacqueline Durran, Beauty and the Beast
 Lindy Hemming, Wonder Woman
 Luis Sequeira, The Shape of Water

Best Hair and Makeup

Beauty and the Beast
 Darkest Hour
 I, Tonya
 The Shape of Water
 Wonder

Best Visual Effects
 Blade Runner 2049
 Dunkirk
 The Shape of Water
 Thor: Ragnarok
 War for the Planet of the Apes
 Wonder Woman

Best Song

“Evermore,” Beauty and the Beast
 “Mystery of Love,” Call Me by Your Name
 “Remember Me,” Coco
 “Stand Up for Something,” Marshall
 “This Is Me,” The Greatest Showman

Best Score
 Alexandre Desplat, The Shape of Water
 Jonny Greenwood, Phantom Thread
 Dario Marianelli, Darkest Hour
 Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, Blade Runner 2049
 John Williams, The Post
 Hans Zimmer, Dunkirk

TV NOMINATIONS

Best Comedy Series
 The Big Bang Theory (CBS)

Black-ish (ABC)

GLOW (Netflix)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Modern Family (ABC)

Patriot (Amazon)

Best Actor in a Comedy Series
 Anthony Anderson, Black-ish (ABC)

Aziz Ansari, Master of None (Netflix)

Hank Azaria, Brockmire (IFC)

Ted Danson, The Good Place (NBC)

Thomas Middleditch, Silicon Valley (HBO)

Randall Park, Fresh Off the Boat (ABC)

Best Actress in a Comedy Series
 Kristen Bell, The Good Place (NBC)

Alison Brie, GLOW (Netflix)

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Sutton Foster, Younger (TV Land)

Ellie Kemper, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Constance Wu, Fresh Off the Boat (ABC)

View this post on Instagram

If looks could kill. #GLOW

A post shared by GLOW (@glownetflix) on

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Walton Goggins, Vice Principals (HBO)

Sean Hayes, Will & Grace (NBC)

Marc Maron, GLOW (Netflix)

Kumail Nanjiani, Silicon Valley (HBO)

Ed O’Neill, Modern Family (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series
 Mayim Bialik, The Big Bang Theory (CBS)

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Betty Gilpin, GLOW (Netflix)

Jenifer Lewis, Black-ish (ABC)

Alessandra Mastronardi, Master of None (Netflix)

Rita Moreno, One Day at a Time (Netflix)

Best Drama Series
 American Gods (Starz)

The Crown (Netflix)

Game of Thrones (HBO)

The Handmaid’s Tale (Hulu)

Stranger Things (Netflix)

This Is Us (NBC)

Best Actor in a Drama Series
 Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)

Paul Giamatti, Billions (Showtime)

Freddie Highmore, Bates Motel (A&E)

Ian McShane, American Gods (Starz)

Bob Odenkirk, Better Call Saul (AMC)

Liev Schreiber, Ray Donovan (Showtime)

Best Actress in a Drama Series
 Caitriona Balfe, Outlander (Starz)

Christine Baranski, The Good Fight (CBS All Access)

Claire Foy, The Crown (Netflix)

Tatiana Maslany, Orphan Black (BBC America)

Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale (Hulu)

Robin Wright, House of Cards (Netflix)

View this post on Instagram

Love or duty? Power or pride? #TheCrown

A post shared by The Crown (@thecrownnetflix) on

Best Supporting Actor in a Drama Series

Bobby Cannavale, Mr. Robot (USA)

Asia Kate Dillon, Billions (Showtime)

Peter Dinklage, Game of Thrones (HBO)

David Harbour, Stranger Things (Netflix)

Delroy Lindo, The Good Fight (CBS All Access)

Michael McKean, Better Call Saul (AMC)

Best Supporting Actress in a Drama Series
 Gillian Anderson, American Gods (Starz)

Emilia Clarke, Game of Thrones (HBO)

Ann Dowd, The Handmaid’s Tale (Hulu)

Cush Jumbo, The Good Fight (CBS All Access)

Margo Martindale, Sneaky Pete (Amazon)

Chrissy Metz, This Is Us (NBC)

Best Limited Series
 American Vandal (Netflix)

Big Little Lies (HBO)

Fargo (FX)

Feud: Bette and Joan (FX)

Godless (Netflix)

The Long Road Home (National Geographic)

Best Movie Made for TV
 Flint (Lifetime)

I Am Elizabeth Smart (Lifetime)

The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)

Sherlock: The Lying Detective (PBS)

The Wizard of Lies (HBO)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
 Jeff Daniels, Godless (Netflix)

Robert De Niro, The Wizard of Lies (HBO)

Ewan McGregor, Fargo (FX)

Jack O’Connell, Godless (Netflix)

Evan Peters, American Horror Story: Cult (FX)

Bill Pullman, The Sinner (USA)

Jimmy Tatro, American Vandal (Netflix)

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
 Jessica Biel, The Sinner (USA)

Alana Boden, I Am Elizabeth Smart (Lifetime)

Carrie Coon, Fargo (FX)

Nicole Kidman, Big Little Lies (HBO)

Jessica Lange, Feud: Bette and Joan (FX)

Reese Witherspoon, Big Little Lies (HBO)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
 Johnny Flynn, Genius (National Geographic)

Benito Martinez, American Crime (ABC)

Alfred Molina, Feud: Bette and Joan (FX)

Alexander Skarsgård, Big Little Lies (HBO)

David Thewlis, Fargo (FX)

Stanley Tucci, Feud: Bette and Joan (FX)

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
 Judy Davis, Feud: Bette and Joan (FX)

Laura Dern, Big Little Lies (HBO)

Jackie Hoffman, Feud: Bette and Joan (FX)

Regina King, American Crime (ABC)

Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies (HBO)

Mary Elizabeth Winstead, Fargo (FX)

Best Talk Show
 The Ellen DeGeneres Show
 Harry
 Jimmy Kimmel Live!
 The Late Late Show With James Corden
 The Tonight Show Starring Jimmy Fallon
 Watch What Happens Live With Andy Cohen

View this post on Instagram

Tomorrow’s gonna be a smash.

A post shared by Ellen (@theellenshow) on

Best Animated Series

Archer
 Bob’s Burgers
 BoJack Horseman
 Danger & Eggs
 Rick and Morty
 The Simpsons

Best Unstructured Reality Series
 Born This Way
 Ice Road Truckers
 Intervention
 Live PD
 Ride With Norman Reedus
 Teen Mom

Best Structured Reality Series
 The Carbonaro Effect
 Fixer Upper
 The Profit
 Shark Tank
 Undercover Boss
 Who Do You Think You Are?

Best Reality Competition Series
 America’s Got Talent
 Chopped
 Dancing With the Stars
 Project Runway
 RuPaul’s Drag Race
 The Voice

Best Reality Show Host
 Ted Allen, Chopped
 Tyra Banks, America’s Got Talent
 Tom Bergeron, Dancing With the Stars
 Cat Deeley, So You Think You Can Dance
 Joanna and Chip Gaines, Fixer Upper
 RuPaul, RuPaul’s Drag Race

Which TV shows and movies will you be rooting for at the 2018 Critics’ Choice Awards? Let us know @BritandCo!

(Photos via George Kraychyk/Hulu + Hilary Bronwyn Gayle/courtesy of HBO)