While the main Emmy Awards telecast will not take place until Monday, September 17, a large majority of this year’s statues have already been handed out. More than 50 Emmys were awarded on night one of the 2018 Creative Arts Emmys, which took place on Saturday, September 8.

The ceremony, held at the Microsoft Theater in Los Angeles, officially kicked off the 70th annual Emmys and honored artistic and technical achievements in scripted programming (from comedy to drama to limited series), animation, short form TV, visual effects, and many more.

The night’s presenters included Molly Shannon, Neil Patrick Harris, Bryan Cranston, and the cast of Fuller House. Recipients, meanwhile, included Samira Wiley (The Handmaid’s Tale), Ron Cephas Jones (This Is Us),Tiffany Haddish(Saturday Night Live),James Corden, and more. Here’s a closer look at Saturday night’s winners:

Outstanding Guest Actress in a Drama Series
 Diana Rigg, “Game of Thrones”

**WINNER: Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”

Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale”

Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale”

Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder”

Viola Davis, “Scandal”

Outstanding Guest Actor in a Drama Series
 Matthew Goode, “The Crown”

F. Murray Abraham, “Homeland”

Cameron Britton, “Mindhunter”

Gerald McRaney, “This is Us”

**WINNER: Ron Cephas Jones, “This is Us”

Jimmi Simpson, “Westworld”

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series
 Wanda Sykes, “Black-ish”

Maya Rudolph, “The Good Place”

Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel”

**WINNER:Tiffany Haddish, “Saturday Night Live”

Tina Fey, “Saturday Night Live”

Molly Shannon, “Will and Grace”

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
 **WINNER: Katt Williams, “Atlanta”

Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine”

Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm”

Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm”

Bill Hader, “Saturday Night Live”

Donald Glover, “Saturday Night Live”

Outstanding TV Movie
 “Fahrenheit 451”

“Flint”

“Paterno”

“The Tale”

**Winner: “USS Callister (Black Mirror)”

Outstanding Animated Program
 “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)”

“Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta”

**WINNER:“Rick and Morty” — “Pickle Rick”

“The Simpsons” — “Gone Boy”

“South Park” — “Put it Down”

Outstanding Character Voiceover Performance
 Seth MacFarlane, “American Dad”

**WINNER: Alex Borstein, “Family Guy”

Seth MacFarlane, “Family Guy”

Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular”

Dan Castellaneta, “The Simpsons”

Outstanding Children’s Program
 “Alexa and Katie”

“Fuller House”

**WINNER:“The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special”

“A Series of Unfortunate Events”

“Star Wars Rebels”

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
 Miles Tagtmeyer, “Broken”

DeStorm Power, “Caught: The Series”

Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy”

**WINNER: James Corden, “James Corden’s Next James Corden”

Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours”

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series
 Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf”

Diarra Kilpatrick, “American Koko”

**WINNER: Christina Pickles, “Break a Hip

Lee Garlington, “Broken”

Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete”

Megan Amram, “An Emmy for Megan”

Outstanding Casting for a Comedy Series
 “Atlanta”

“Barry”

“GLOW”

**WINNER: “The Marvelous Mrs. Maisel”

“Silicon Valley”

Outstanding Casting for a Drama Series
 **WINNER: “The Crown”

“Game of Thrones”

“The Handmaid’s Tale”

“Stranger Things”

“Westworld”

Outstanding Casting for a Limited Series, Movie or Special
 **WINNER:“The Assassination of Gianni Versace”

“Godless”

“Jesus Christ Superstar”

“The Looming Tower”

“Patrick Melrose”

Outstanding Short Form Animated Program
 “Adventure Time” — “Ring of Fire”

**WINNER:“Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special”

“Steven Universe” — “Jungle Moon”

“Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!”

“We Bare Bears” — “Hurricane Hal”

Outstanding Short Form Comedy or Drama Series
 “Broken”

“Caught: The Series”

“I Love Bekka and Lucy”

**WINNER: “James Corden’s Next James Corden”
 “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours”

Outstanding Special Visual Effects
 “Altered Carbon” — “Out of the Past”

**WINNER: “Game of Thrones” — “Beyond the Wall”
 “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson”

“Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate”

“Westworld” — “The Passenger”

Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role

**WINNER: “The Alienist” — “The Boy on the Bridge”

“The Crown” — “Misadventure”

“Gotham” — “That’s Entertainment”

“The Handmaid’s Tale” — “June”

“Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00”

Outstanding Commercial

“Alexa Loses Her Voice” (Amazon)

“Earth: Shot on iPhone” (iPhone)

“In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying)

“It’s a Tide Ad” (Tide)

**WINNER: “The Talk” (P&G)

Outstanding Contemporary Costumes

**WINNER: “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue”

“Black-ish” — “Juneteenth”

“Empire” — “Slave to Memory”

“Grace and Frankie” — “The Expiration Date”

“This is Us” — “The Wedding”

Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes

“Fahrenheit 451”

**WINNER: “Game of Thrones” — “Beyond the Wall”

“The Handmaid’s Tale” — “Seeds”

“A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1”

“Westworld” — “Akane No Mai”

Outstanding Period Costumes

“The Alienist” — “A Fruitful Partnership”

**WINNER: “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy”

“Genius: Picasso” — “Chapter One”

“The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets”

“Outlander” — “Freedom and Whisky”

Outstanding Hairstyling for a Single-Camera Series

“The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy”

“Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf”

“GLOW” — “Pilot”

“The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot”

**WINNER: “Westworld” — “Akane No Mai”

Outstanding Hairstyling for a Limited Series or Movie

“American Horror Story: Cult”

**WINNER: “The Assassination of Gianni Versace”

“Genius: Picasso”

“Godless”

“The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar”

“Twin Peaks”

Outstanding Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program

“Mr. Robot” — “Ecoin”

“Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality”

“Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones”

“13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons”

**WINNER: “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience”

Outstanding Original Interactive Program

“Back to the Moon”

“Blade Runner 2049: Memory Lab”

“Coco VR”

**WINNER: “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale”

“Spider-Man Homecoming VR Experience”

Outstanding Main Title Design

“The Alienist”

“Altered Carbon”

**WINNER: “Counterpart”

“GLOW”

“Westworld”

Outstanding Makeup for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

“Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf”

“GLOW” — “Money’s in the Chase”

“The Handmaid’s Tale” — “Unwomen”

“This is Us” — “Number Three”

“Vikings” — “Homeland”

**WINNER: “Westworld” — “Akane No Mai”

Outstanding Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)

“American Horror Story: Cult”

**WINNER: “The Assassination of Gianni Versace”

“Genius: Picasso”

“The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar”

“Twin Peaks”

Outstanding Prosthetic Makeup

“American Horror Story: Cult”

“The Assassination of Gianni Versace”

**WINNER: “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf”

“Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?”

“Westworld” — “The Riddle of the Sphinx”

Outstanding Main Title Theme Music

“The Defenders”

**WINNER: “Godless”

“The Last Tycoon”

“The Putin Interviews”

“Somebody Feed Phil”

“The Tick”

Outstanding Music Supervision

“Atlanta” — “Alligator Man”

**WINNER: “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot”

“Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak”

“This is Us” — “That’ll Be the Day”

“Westworld” — “Akane No Mai”

Outstanding Music Composition for a Limited Series or Movie

“Alias Grace” — “Part 1”

“The Commuter (Electric Dreams)”

“Crazy Diamond (Electric Dreams)”

“Godless” — “Homecoming”

**WINNER: “March of the Penguins 2: The Next Step”

“USS Callister (Black Mirror)”

Outstanding Music Composition for a Series

**WINNER: “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf”

“Jessica Jones” — “AKA Playland”

“Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke”

“SEAL Team” — “Pattern of Life”

“Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell”

“Westworld” — “Akane No Mai”

Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

“The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry”

“Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head”

“One Day at a Time” — “Not Yet”

“Roseanne” — “Darlene v. David”

**WINNER: “Will and Grace” — “Grandpa Jack”

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series

“Atlanta” — “Alligator Man”

“Atlanta” — “Teddy Perkins”

“Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going”

“Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth”

**WINNER: “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot”

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series

“Game of Thrones” — “Beyond the Wall”

“Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf”

“Game of Thrones” — “The Spoils of War”

**WINNER: “The Handmaid’s Tale” — “June”

“Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate”

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie

“The Assassination of Gianni Versace” — “Alone”

“The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake”

“The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt”

“Twin Peaks” — “Part 8”

**WINNER: “USS Callister (Black Mirror)”

Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)

“Atlanta” — “Teddy Perkins”

“Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going”

**WINNER: “GLOW” — “The Dusty Spur”

“Grace and Frankie” — “The Tappys”

“Silicon Valley” — “Tech Evangelist”

“Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas”

Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program (One Hour or More)

“The Alienist” — “The Boy on the Bridge”

“The Crown” — “Beryl”

**WINNER: “Game of Thrones” — “Dragonstone”

“The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme”

“Westworld” — “Akane No Mai”

Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program (One Hour or More)

“American Horror Story: Cult”

**WINNER: “The Handmaid’s Tale” — “June”

“The Handmaid’s Tale” — “Seeds”

“Ozark” — “My Dripping Sleep”

“Twin Peaks”

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour or Less)

**WINNER: “Atlanta” — “Teddy Perkins”

“Ballers” — “Bull Rush”

“Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going”

“Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds”

“Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior”

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One Hour or More)

“Game of Thrones” — “The Spoils of War”

“Homeland” — “All In”

“Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue”

**WINNER: “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer”

“Westworld” — “Akane No Mai”

Outstanding Sound Editing for a Limited Series or Movie

“American Horror Story: Cult” — “Great Again”

“Fahrenheit 451”

“Godless” — “Homecoming”

“Twin Peaks” — “Part 8”

**WINNER: “USS Callister (Black Mirror)”

“Waco” — “Operation Showtime”

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour or Less)
**WINNER: “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going”

“Family Guy” — “Three Directors”

“Modern Family” — “Lake Life”

“Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato”

“Silicon Valley” — “Fifty-One Percent”

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour or More)
**WINNER: “Game of Thrones” — “Beyond the Wall”

“The Handmaid’s Tale” — “June”

“Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00”

“Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer”

“Westworld” — “Akane No Mai”

Outstanding Sound Mixing for a Limited Series or Movie

“The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue”

“Fahrenheit 451”

**WINNER: “Genius: Picasso” — “Chapter One”

“Twin Peaks” — “Part 8”

“Waco” — “Operation Showtime”

Outstanding Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

“Brooklyn Nine-Nine”

“Cobra Kai”

**WINNER: “GLOW”

“Saturday Night Live”

“Shameless”

Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

“The Blacklist”

“Blindspot”

**WINNER: “Game of Thrones”

“The Punisher”

“Westworld”

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour or Less)

**WINNER: “Atlanta” — “Teddy Perkins”

“Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth”

“The End of the F***ing World” — “Episode 3”

“GLOW” — “Pilot”

“Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E”

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour or More)
**WINNER: “The Crown” — “Beryl”

“The Handmaid’s Tale” — “June”

“Legion” — “Chapter 9”

“The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot”

“Ozark” — “The Toll”

“Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX”

“Westworld” — “The Riddle of the Sphinx”

Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series

“The Ranch” — “Do What You Gotta Do”

“Superior Donuts” — “Grades of Wrath”

**WINNER: “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas”

Outstanding Cinematography for a Limited Series or Movie

“The Alienist” — “The Boy on the Bridge”

“Fahrenheit 451”

**WINNER: “Genius: Picasso” — “Chapter One”

“Godless” — “An Incident at Creede”

“USS Callister (Black Mirror)”

Did your fave shows take home the gold? Tweet us @BritandCo.

(photo via Alberto E. Rodriguez/Getty Images)